Witamy na forum

10 postów z 15, Strona 1 z 2
  • Forum ruszyło!!!

    Można już prowadzić dyskusje i zapełniać je treścią. W ciągu najbliższych dni forum uzyska docelową funkcjonalność (dodane zostaną m.in. powiadomienia o nowych postach).

    W imieniu zespołu portalu zapraszamy do pisania.
    9 maja 2011, 07:54
  • Kolejny post, który jest pełnym tekstem e-maila jaki otrzymałam wczoraj.
    Cytuje za zgodą autora.

    Witam!

    Bardzo cieszę się, że taki serwis powstał. Z mojego punktu widzenia (doktorant) szkoda, że nie było go kilka lat wcześniej - bardzo przydałby się do rozeznania jak wiedzie się kariera naukowa absolwentów (i gdzie się można dostać na wakacyjny staż badawczy).

    Wiadomo, że Facebooka nie da się przerosnąć (i jak szukamy konkretnej osoby to i tak najłatwiej na Facebooku lub Googlu), to widzę dwa ważne zastosowania:

    - szukanie perspektyw (np. jak interesuję się optyką to mogę zagadac do mi nieznanych absolwentów, którzy zajmują się nią w różnych miejscach)

    - networking (rozważam aplikowanie na uczelnię X na staż/doktorat/postdoca, chcę się dokładniej wypytać kogoś, kto zna instytut czy profesora z pierwszej ręki)

    Kluczowe jest zatem:

    - listowanie uczelni/pracodawców

    - szukanie po uczelniach/pracodwacach (i ogólnie, np. szukam ludzi pracujących w US w "praca naukowa", absolwentów lat 1995-2000)

    Dane, które prosto dodać to:

    - strona internetowa (niektóre osoby mają stronę z publikacjami, blog, itd)

    - o sobie (tu można wpisać cokolwiek - od zainteresowań)

    Warto nadmienić, że trzeba też jakoś zachęcić osoby do dodawania i aktualizowania danych. A po pierwsze, strona (zwłaszcza - oficjalna) jest nieraz najaktualniejszym źródłem o publikacjach itd., zaś nieraz ludzie po prostu lubią napisać "coś od siebie". Dwa powyższe pola to raczej standard w tego typu bazach.

    Z rzeczy, które można poprawić:

    - przy studia/praca nie jest oczywiste: czy wpisać aktualne studia, a także czy doktorat kwalifikuje się pod studia czy praca.

    - przy listowaniu ludzi od razu aktualna praca z prawej
    - większa interaktywnośc wykresów (klikam na dany rok/branżę/kraj i mam odpowiednią listę absolwentów)

    Byłbym wdzięczny za odpowiedź czy uważa Pani moje uwagi za wartościowe.

    Pozdrawiam,

    Piotr Migdał

    ICFO - The Institute of Photonic Sciences, Castelldefels (Barcelona)

    tegoroczny absolwent FUWu
    10 maja 2011, 09:51
    Edytowany: 10 maja 2011, 10:08
  • Zgadzam sie z sugestiami Piotra, baza w dzisiejszej wersji moze uzyteczna do kontaktowania sie tylko z kims kogo juz znam ale do niczego wiecej. Potrzeba udostepnic wiecej informacji. Oczywiscie decyzja o listowaniu obecnego miejsca pracy, specjalizacji, itp. powinna byc decyzja uzytkownika.

    Na przyklad, szukam kontaktu z ludzmi konczacymi doktorat. Do kogo moglbym napisac?
    Marek Skowronski
    14 maja 2011, 21:55
  • Cześć!
    Bardzo dziękuję
    Mateusz bardzo intensywnie pracuje nad forum.
    Bardzo wazne wydaje mi się mailowe powiadamianie o postach pojawiających się na ścianie. W następnej kolejności będzą wprowadzane zmajany w branżach do wyboru i edycja większej liczby danych o adepcie, widoczne dla pozostałych fakultatuwnie.
    Prcujemy z Mateuszem tylko we dwoje, on pisze program, ja zbieram materiały i pomysły.
    Małgosia Nurek-Malinowska
    15 maja 2011, 15:01
    Edytowany: 15 maja 2011, 15:02
  • Ja naprawde szukam kontaktu z ludzmi ktorzy teraz koncza doktorat, w Polsce, w Europie, lub gdziekolwiek indziej. To nie byl tylko taki przyklad. Chcialbym lepiej poznac opcje na kontynuacje kariery naukowej. Jesli to czytasz, konczysz doktorat, i moglbys / moglabys poswiecic pot godziny na napisanie pary maili, to odpowiedz na moj e-mail. Dzieki, ms
    15 maja 2011, 23:47
  • A możesz napisać co rozumiesz pod sformułowaniem 'opcje na kontynuacje kariery naukowej"?
    16 maja 2011, 15:50
    Edytowany: 16 maja 2011, 15:51
  • Rozumiem ze ktos kto obroni doktorat nie moze byc dluzej na studiach doktoranckich i moze:
    (i) wystartowac w konkursie na adjunkta an UW
    (ii) startowac na adjunkta na uczelni innej niz UW
    (iii) starac sie o stala pozycje w innego typu placowce (PAN?)
    (iv) najpierw zrobic post doca i wystartowac o stala posade potem.

    Jakie sa szanse (statystycznie) kazdej z tych opcji? w szczeglnosci jak dostac oferte na post doca i co to jest dobry post doc?
    ms
    17 maja 2011, 00:01
  • Marek Skowronski napisał:

    w szczeglnosci jak dostac oferte na post doca
    Jesli chcesz poznac sugestie od kogos z poprzedniego pokolenia, to czytaj dalej :-)

    Przede wszystkim trzeba samemu szukac. Zakladam ze plus minus wiesz gdzie chcialbys pojechac (np. bo tam robia cos co Cie interesuje). Wiec trzeba sledzic website tego miejsca, bo moga tam byc stosowne ogloszenia.

    Sa tez ogloszenia w prasie fachowej typu Nature czy Physics Today
    http://www.nature.com/naturejobs/science/welcome
    http://www.physicstoday.org/jobs/

    Nalezy rowniez rozmawiac z ludzmi z interesujacych Cie labow, ktorych spotykasz na konferencjach czy przy ich wizytach w Twojej obecnej instytucji. Nie ma sie czego wstydzic, to normalne, ze szuka sie pracy/postdoca, a im tez zalezy zeby miec dobrych kandydatow.

    Wiele lat temu znalazlem cos dla siebie w ten sposob, ze wyslalem swoje CV + cover letter do miejsc ktore mnie interesowaly, tak w ciemno, do ludzi ktorych znalem glownie z publikacji. Dostalem kilka odpowiedzi, w tym jedna w stylu "My nic nie mamy do zaoferowania, ale prof X z uniwersytetu w Y szuka postdocow, wiec mu przekaze twoj list". I tak sie zaczelo....

    Powodzenia !
    Janusz
    10 czerwca 2011, 09:07
    Edytowany: 10 czerwca 2011, 09:27
  • Dziekuje za odpowiedz ale widac nie bylem zbyt precyzyjny w moim pytaniu: ja juz odbylem post doc'a, teraz szukam kogos na post doc'a i jak na razie bez powodzenia. Dotychczas moi post docy pochodzili z Chin, Korei, Niemiec, i Rosji. Wielu z nich ukonczylo doktoraty w Stanach, ale nigdy nie znalazlem nikogo z Polski. Chcialbym zrozumiec dlaczego i stad moje pytania na forum. Tez bez powodzenia...
    11 czerwca 2011, 18:28
  • Sorry, rzeczywiscie nie zaskoczylem ze nie szukasz pracy dla siebie, tylko masz do zaoferowania :-(

    Forum jest cierpliwe, wiec moja sugestia dlaczego nie mozesz znalezc nikogo z Polski jest taka: Jest cos w rodzaju zwyczaju ze na post-doca wyjezdza sie mozliwie daleko (nie oszukujmy sie: rowniez po to, by zobaczyc nowy kawalek swiata). No wiec dla Polakow post-doc w Polsce jest mniej atrakcyjny, chyba ze forsa i/lub warunki naukowe beda znacznie lepsza niz za granica.
    12 czerwca 2011, 12:15
  • Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
  • Nie możesz odpowiadać w wątkach
  • Nie możesz edytować swoich postów
  • Nie możesz usuwać swoich postów