20th International Symposium on Particies, Strings and Cosmology, PASCOS 2014, Warszawa 22-27 czerwca 2014

1 post z 1, Strona 1 z 1
  • W dniach 22-27 czerwca 2014 na Uniwersytecie Warszawskim w Auli Starej Biblioteki odbędzie się dwudziesta konferencja z serii zatytułowanej PASCOS - International Symposium on Particies,Strings and Cosmology. Pierwsza z nich odbyła się w 1990 roku w Bostonie, a ubiegłoroczna w Taipei na Tajwanie.

    Celem konferencji PASCOS jest przegląd najnowszych obserwacji i pomiarów doświadczalnych oraz koncepcji teoretycznych dotyczących szeroko rozumianego pogranicza fizyki cząstek elementarnych, kosmologii i teorii strun. W 2012 roku eksperymenty ALTAS i CMS przy LHC doniosły o odkryciu nowej cząstki o własnościach zgodnych z przewidywaniem Modelu Standardowego dla cząstki Higgsa. Jest to niezwykle ważne odkrycie, gdyż cząstka Higgsa była ostatnią, nieobserwowaną wcześniej cząstką, której istnienie przewiduje Model Standardowy.

    Przewidywania Modelu Standardowego są zgodne z ogromną liczbą danych eksperymentalnych. Istnieją jednak pomiary i obserwacje, które pokazują, że do pełnego opisu oddziaływań elementarnych potrzebna jest struktura bogatsza niż Model Standardowy. W ramach tego modelu nie da się wyjaśnić istnienia i własności ciemnej materii, oscylacji neutrin czy przewagi materii nad antymaterią we Wszechświecie. Konieczna jest bardziej fundamentalna teoria oddziaływań, oraz niezbędne są nowe techniki doświadczalne. Wiele propozycji teoretycznych wychodzących poza Model Standardowy, takich jak modele supersymetryczne, dodatkowe wymiary, substruktura, dodatkowe symetrie, itp., przewiduje istnienie nowych cząstek i oddziaływań. Przewidywania tych modeli dotyczą nie tylko fizyki cząstek elementarnych, ale mają też istotne konsekwencje astrofizyczne i kosmologiczne.

    Jednym z bardzo aktualnych tematów, który będzie dyskutowany na konferencji PASCOS 2014, jest interpretacja ogłoszonych niedawno wyników eksperymentu BICEP2. Zmierzone w nim autokorelacje polaryzacji kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła są zwykle traktowane jako dowód istnienia fal grawitacyjnych powstałych w czasie inflacji kosmicznej. Jest to jeden z przykładów pokazujących, jak ważne są poszukiwania doświadczalne i badania teoretyczne łączące fizykę cząstek elementarnych, astrofizykę, kosmologię i grawitację. Aktualne zagadnienia łączące te różne dziedziny będą przedmiotem prezentacji i dyskusji w trakcie konferencji PASCOS 2014.


    W ramach konferencji, 25 czerwca, odbędą się dwa wykłady otwarte, http://pascos2014.fuw.edu.pl/public-lectures.html. Prof. John Ellis (CERN i King's Collage London), wieloletni kierownik departamentu fizyki teoretycznej w CERN, zaprezentuje ostatnie osiągnięcia fizyki cząstek elementarnych. Prof. Andrei Linde (Stanford University), jeden z twórców teorii inflacji kosmicznej, będzie mówił o strukturze Wszechświata.

    Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www http://pascos2014.fuw.edu.pl/.

    Serdecznie zapraszamy do udziału,
    Komitet Organizacyjny PASCOS 2014
    15 czerwca 2014, 19:49
  • Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
  • Nie możesz odpowiadać w wątkach
  • Nie możesz edytować swoich postów
  • Nie możesz usuwać swoich postów